2.2.2015-6Матица српска је 8. априла по четврти пут уручила Повеље Матице српске за неговање српске језичке културе а на основу једногласне одлуке Жирија који је радио у саставу: академик Предраг Пипер, проф. др Мато Пижурица, академик Слободан Реметић и проф. др Драган Станић, председник Матице српске (одсутан др Миодраг Матицки, председник Жирија).

Повеље Матице српске за неговање српске језичке културе за 2015. годину додељене су:
1. Проф. Богдану Терзићу (постхумно) за укупни допринос неговању српске језичке културе;
2. Акцији Негујмо српски језик за доприносе заштити српског језика, писма, опште језичке културе и писмености;
3. Листу Политика за истрајно неговање српске језичке културе.

 2.2.2015-6Председник Матице српске и члан Жирија на почетку свечаности осврнуо се на значај Повеље и рекао „Само удружени и обједињени бригом о сопственом језику помажемо и подстичемо једни друге да поштовањем и развијањем српског језика одбранимо саме себе као колектив и да отворимо жељени простор будућностио. Нико српски језик не зна до краја, али сви бисмо морали исказати вољу и жељу да га непрестано учимо и унапређујемо.”
О професору Богдану Терзићу говорио је академик Предраг Пипер и истакао да поред дугогодишњег научног рада и универзитетске наставе посебну пажњу је посвећивао питањима неговања говорне културе и књижевнојезичке норме српског језика, о чему је писао у дневним листовима, излагао на научним скуповима, што је заступао као члан Политикиног Савета за језик и објављивао у својим књигама. Награду је примила и захвалила се ћерка покојног професора Терзића Нина Новићевић.

 2.2.2015-6О Акцији Негујмо српски језик говорио је проф. др Мато Пижурица. Акцију су осмислили Владан Вукосављевић, секретар за културу Града Београда, и проф. др Вељко Брборић, управник Катедре за српски језик Филолошког факултета у Београду, а после тога уследио је споразум о сарадњи на акцији Филолошког факултета у Београду и Секретаријата за културу Беорада, а њима се касније придружила и Библиотека Града Београда и Радио-телевизија Србије као медијски спонзор. Планира се да акција траје три године, а убрзо, с јекавским слоганом Његујмо српски језик, прелази у Републику Српску. Разним порукама Негујмо српски језик, које су на београдским билбордима и у телевизијским спотовима промовисали позната књижевна, музичка, глумачка, и новинарска лица: академик Душан Ковачевић, академик Исидора Жебељан, Аница Добра, Аца Селтик, Тихомир Станић, Љубица Арсић, Драган Илић, Горан Гоцић, Живана Шапоња Илић, Зоран Кесић, Наташа Марковић, Марчело и Светислав Гонци, намера је била да се скрене пажња на статус српског језика и статус језичке културе, да акцја обавеже одговорне на важн државни и друштвени задатак и да афирмише бригу о српском језику, језичкој култури и матичном писму. Уручењу су присуствовали Владан Вукосављевић, секретар за културу Града Београда, проф. др Вељко Брборић, управник Катедре за српски језик Филолошког факултета у Београду, проф. др Александра Вранеш, декан Филолошког факултетау Београду као и управник Библиотеке Града Београда Јасмина Нинков. Награду је примила и захвалила проф. др Александра Вранеш.

 2.2.2015-6О Листу Политика говорио је академик Слободан Реметић. Он је рекао да, делећи судбину свог народа, Политика се, према очекивању, укључила у наметнуту борбу за заштиту српског језика и писма и српске писане културне баштине. Ова награда се уручује у нади да ће се данашња и будућа генерација читалаца следећих једанаест деценија у непомућеном миру наслађивати садржајем и језиком најстаријег и водећег новинарског гласила код Срба. Награду је примила и захвалила се директор Политике Нина Самарџић. Програм је водила Исидора Поповић.

 

Comments are closed.