У четвртак, 23. марта 2017. године, у Свечаној сали Матице српске одржано је прво предавање из циклуса „Први светски рат и Уједињење”. Присутне је поздравио проф. др Ђорђе Ђурић, генерални секретар Матице српске, који је и најавио да ће се у оквиру овог циклуса реализовати дванаест предавања на релевантне теме из српске историје и културе у време Првог светског рата и стварања прве југословенске државе (1917-1918). Прво предавање, на тему „Срби и Југославија”, одржао је проф. др Љубодраг Димић, дописни члан Српске академије наука и уметности и редовни професор на Филозофском факултету у Београду.
Током излагања, академик Димић истакао је да не постоје једнозначни закључци по питању идеје стварања Југославије, те је бројној публици предочио основне принципе и уверења која су имали творци Југославије у значајном историјском периоду за Србију. Предавање је обухватило период од настанка југословенске идеје, Првог светског рата до распада Југославије 1990-их година чиме су обухваћени најважнији догађаји личности и процеси српске историје у XX веку.
Догађај је снимљен и може се погледати у видео-архиви веб-сајта Матице српске.
Наредно предавање из овог циклуса одржаће се 6. априла 2017. године, у 12 сати, у просторијама Матице српске. Предавање на тему „Француска и стварање Краљевине СХС” одржаће др Станислав Сретеновић, виши научни сарадник на Институту за савремену историју.