У Матици српској је 14. новембра у 18 сати у Свечаној сали одржана промоција Орнитолошког речника. Представљање овог јединственог речника у нас отворио је председник Матице српске проф. др Драган Станић. У поздравној речи председник Матице осврнуо се на настанак идеје о писању оваквог речника у разговору између њега и Јавора Рашајског на путу к Светој Гори и истакао значај терминолошких речника. Даље су се публици обратили један од рецензената речника проф. др Рајна Драгићевић и аутори – мр Дејан Милорадов, мр Васа Павковић и др Слободан Пузовић.
Проф. Рајна Драгићевић нагласила је поузданост речника на основу његових пробраних извора. Већ сам увид у изворе указује на потребу за израдом једног оваквог речника, који представља значајан допринос и науци о птицама, али и науци о језику. Посебан утисак на њу оставиле су напомене аутора. Аутори у њима исказују активан однос према прикупљеној грађи. Они нису само приказивачи корпуса, већ и тумачи, па и нормативисти. Ову последњу црту нарочито показују у главном тексту речника, где се опредељују за један домаћи назив као доминантан, па самим тим и као онај који се препоручује.
Носилац пројекта мр Дејан Милорадов у свом говору приказао је публици историјат идеја и покушаја стварања терминолошких речника у Матици српској од краја XIX века наовамо. Закључак је јасан – Матица српска је најпозванија установа за рад на тим пословима. Затим је мр Дејан Милорадов у кратким цртама изнео основне податке о речнику, објаснио концепцију речника и његове циљеве. С обзиром на то да овај речник намерава бити нормативан, из мноштва дијалекатске лексике требало је разазнати која је реч супстандардна, а коју можемо сматрати стандардизованом. Носилац пројекта се овом приликом захвалио свим људима који су допринели речнику својим радом или поклоном. Најавио је и нови терминолошки речник који се већ увелико ради – Батрахолошко-херпетолошки речник (имена водòзēмаца и гмизаваца).
Мр Васа Павковић рекао је да Орнитолошки речник у првом реду намерава да обухвати сва забележена српска народна имена птица из свих објављених, а у границама могућности, и необјављених извора. Речник садржи попис српских народних имена птица, па представља једну врсту зборника. Будући да се у њему такође обрађују с научне тачке најприхватљивија српска имена птица, Орнитолошки речник добија и одређену нормативну улогу. Неки делови обраде имена птица уливају му и извесна енциклопедијска обележја. Мр Васа Павковић такође је напоменуо да Орнитолошки речник указује на учесталост и дистрибуцију српских имена птица у најразличитијим изворима, почевши од најранијих до савременог доба. Он, такође, указује и на нормативну употребу орнитонима.
На крају промоције присутнима се обратио др Слободан Пузовић. Он је с орнитолошке стране истакао значај речника и установио да, иако је пописано скоро 8000 назива птица, посао није завршен, јер се у народу крије богатство именовања за птице, које није забележено у речнику. Као добар пример навео је недавни теренски рад из околине Прибоја, где је забележио неколико нових орнитонима. Закључио је да ауторском тиму речника предстоји још посла на прикупљању нових назива птица с целог српског језичког простора, који ће, надамо се, бити објављени у другом издању Орнитолшког речника.