У Матици српској, 24. марта са почетком у 18 сати, представљена је књига „Срби 1903–1914: Историја идеја” коју је приредио доц. др Милош Ковић са Катедре за историју Филозофског факултета Универзитета у Београду. Поздравну реч присутној публици и представницима медија упутио је проф. др Бранко Бешлин, потпредседник Матице српске, који је уједно био и први говорник на овој свечаности. Потом су о књизи говорили: проф. др Слободан Владушић, проф. др Александар Петровић и доц. др Милош Ковић, приређивач.
Књига „Срби 1903–1914: Историја идеја” посвећена је једној од највећих епоха српске историје. Доба краља Петра I Карађорђевића, уочи самог Првог светског рата, како сматра већина историчара, донело је општи препород и изузетна достигнућа у науци, књижевности, уметности, музици, политици, војној вештини. Оно и данас јесте, и може да буде, узор сваког духовног прегнућа у српској култури. У расправама о узроцима и поводима Првог светског рата, старе тезе о кривици Србије за ово светско крвопролиће, некада неговане само у земљама које су рат изгубиле, све су присутније у светској академској јавности. Намеће се, зато, потреба да српски стручњаци из различитих научних области још једном, из данашње перспективе, на стогодишњицу почетка Првог светског рата, размисле о низу питања која поставља историја Срба и Европе у судбоносној 1914. години.
Овај период српска наука је одавно назвала „златним добом“ српске културе и политике. Књига о којој је овога пута било речи, дакле, представља једну лепу ретроспективу овог периода свеопштег просперитета Србије. Реч је, како су се сложила сва четири говорника, о текстовима који овај период српске историје карактеришу као својеврсну интелектуалну историју која у себи сабира причу о зачецима представе о идејама нације, демократије и људских права, те на тај начин удара темеље једном потпуно новом приступу сагледавања националне (али и европске и светске) историје прве половине ХХ века.