Историјат

Почетна Историјат
Ако постоје књижевни часописи који су, по много чему, необични, јединствени, непоновљиви као светски књижевни и културни феномени, онда се један такав налази у српској култури. Реч је о Летопису Матице српске који у европским оквирима представља најстарију живу књижевну периодичну публикацију која, без значајнијих прекида, континуирано излази од 1824. године. Основан 1824. године у Новом Саду као
, захваљујући иницијативи тадашњег професора новосадске гимназије Георгија Магарашевића, овај часопис је веома брзо постао средишње место презентовања српске књижевности. Као велики ерудита и познавалац ондашњих културних прилика и потреба, Георгије Магарашевић се определио да издаје часопис у којем ће објављивати грађу о словенском свету и српском народу, историјске чланке, књижевне прилоге и друга обавештења о књижевној и културној делатности од значаја за Словене и Србе.
Часопис је уређиван у
Нови Сад - Некад
Нови Сад - Сад
, а штампан у
Будим - Некад
Будимпешта - Сад
. Цензура је 1824. године одобрила његово излажење. На првој свесци означено је да је за 1825. и да ће излазити четири пута годишње, јер је толико било великих пештанских вашара на којима би се часопис могао продавати. Програм, објављен у првој свесци, био је широко конципиран и тежио је да обухвати све што се на књижевном и културолошком плану збивало код Срба и осталих словенских народа. Одзив читалачке публике у почетку је, углавном услед непросвећености и неписмености, био веома мали. Потешкоће у организацији читавог посла навеле су Георгија Магарашевића да се посаветује са пештанским трговцима и интелектуалцима, који су потом закључили да решење треба потражити у оснивању културне установе која би не само бринула о часопису него и развила знатно шири програм рада. Стога је у
Пешта - Некад
Будимпешта - Сад
1826. године основана
. У склопу Матичине делатности, одмах се кренуло са издавањем књига, те су, на самом почетку објављена дела Милована Видаковића, Јована Стерије Поповића, Доситеја Обрадовића, Лукијана Мушицког, Јована Суботића и других. На тај начин, оснивањем књижевног, научног и културног друштва – Матице српске, и часопис је од тада био под заштитом ове значајне националне установе. Наиме, у уводнику свеске четврте прве частице за 1826. годину, Јован Хаџић написао је проглас: „Ево ти, почитајеми и предраги роде, Летописа србског. Теби подноси с љубови пуним жаром Матица Србска, која је Тебе и Твоје славе ради постала, за Тебе ради, за Тебе дише...“ Тако је објављено оснивање Матице српске, а Летопис ће од тада до данас излазити као њен часопис. Од тог момента, часопис је излазио редовно, уз краће прекиде током великих историјских ломова: 1835–1836. (за време Баховог апсолутизма када је Матица српска на кратко била укинута), 1848–1849. (за време револуције у Аустроугарској) и током Првог и Другог светског рата.

Овакав невероватан континуитет деловања утолико је необичнији што је српска култура – услед тешких неприлика изазваних бурним историјским токовима, те великим и честим притисцима империјалних светских сила – изложена исто тако бурним, великим и честим развојним дисконитунитетима. У данашњем времену, када се изнова преиспитује свеколико империјално наслеђе великих сила и траже путеви успостављања постколонијалног дискурса, Летопис Матице српске представља изврстан пример посвећеног, културног, миротворног деловања на интеграцији српске културе унутар европских и светских оквира у којима би своје место требало да пронађу све аутентичне вредности, па и културне вредности тзв. малих народа. Другим речима, трајност Летописа Матице српске представља аутентичан, културан одговор једног бројчано малог народа спремног да се одупре окрутним механизмима империјалних и колонијалних сила и да одлучно тражи сложене путеве како би и сам учествовао у изградњи планетарне, глобалне културе свеколиког човечанства.

Веома је важна чињеница да је за све време трајања Летопис био и остао централни српски часопис који настоји да окупи проверене вредности српске књижевности, науке и културе. Своју мисију Летопис је остваривао са променљивим, али несумњивим успехом. У том смислу, обавеза његових уредника је да раде на сагледавању целовитости, сложености и врхунских вредности српске књижевности и културе. Уредништво настоји да часопис буде простор на којем се филтрирају књижевне и културне вредности, тако да се, при том, превазиђу све предрасуде и ограничења различитих поетичких, генерацијских и културолошких припадности појединих писаца. Часопис велику пажњу посвећује и књижевности других народа (нпр. немачкој, француској, руској, пољској, енглеској, америчкој итд.), па су и читаве свеске у целини биле посвећене страним књижевностима и њиховим односима са српском културом (мађарска, немачка и др.).

Током два века дуге традиције излажења Летописа Матице српске, и поред многобројних критика упућених углавном на рачун његових конзервативних узуса приликом објављивања, за многе генерације писаца, књижевних историчара, критичара, историчара и других културних прегалаца, како за већ доказане писце и стручњаке из одговарајућих области тако и за младе писце и истраживаче, одувек је била привилегија и част писати за овај најстарији европски књижевни часопис.

Летопису је додељен
 првог степена (2024).